Unieważnienie postępowania z powodu braku przyznania środków publicznych na jego realizację – kiedy możliwe?
r.pr. Ewelina Toborek
e: etoborek@kzp.net.pl
Zamawiający może unieważnić postępowanie w każdym przypadku nieuzyskania środków publicznych, z których zamierzał sfinansować zamówienie w całości lub w części. Definicja środków publicznych, określona w art. 7 pkt 24 ustawy Pzp, odsyła do rozumienia tego pojęcia w przepisach ustawy o finansach publicznych, tj. art. 5 tej ustawy. Przesłanka unieważnienia postępowania, znajdzie więc zastosowanie przede wszystkim w sytuacji, kiedy zamawiający, wszczynając postępowanie, nie ma pewności, czy zostaną mu przyznane środki publiczne na sfinansowanie zamówienia lub jego części (np. środki z dotacji m.in. pochodzących z budżetu UE lub w przypadku jednostek budżetowych środki przyznane przez dysponenta wyższego stopnia).
Czy zawsze zamawiający może unieważnić postępowanie w przypadku nieuzyskania środków publicznych na jego realizację? Otóż nie. Uprawnienie do skorzystania z możliwości unieważnienia postępowania na podstawie art. 257 ustawy Pzp uzależnione jest od ziszczenia się dwóch przesłanek:
- środki publiczne, które zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostały mu przyznane,
- możliwość unieważnienia postępowania na tej podstawie została przewidziana w:
- ogłoszeniu o zamówieniu – w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego, przetargu ograniczonego, negocjacji z ogłoszeniem, dialogu konkurencyjnego, partnerstwa innowacyjnego albo
- zaproszeniu do negocjacji – w postępowaniu prowadzonym w trybie negocjacji bez ogłoszenia albo zamówienia z wolnej ręki.
Zatem, by skorzystać z dyspozycji przepisu art. 257 ust. 1 ustawy Pzp, zaistnieć muszą jednocześnie dwie okoliczności, tj. brak przyznania środków publicznych, które zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia lub jego części oraz przewidzenie możliwości unieważnienia postępowania na tej podstawie w ogłoszeniu o zamówieniu – w przypadku postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego.