Wątpliwości co do zakresu zobowiązania podmiotu trzeciego
r.pr. Dariusz Ziembiński; e: dziembinski@kzp.net.pl
r.pr. Krzysztof Mikoda; e: kmikoda@kzp.net.pl
Skuteczne złożenie zamawiającemu zobowiązania do udostępnienia zasobów w zakresie warunku udziału w postępowaniu wymaga wskazania w jego treści szczegółowych zasad udostępnienia zasobów, tj. w szczególności jakie konkretnie zadania w ramach podwykonawstwa zrealizuje podmiot trzeci, których wykonanie wymaga wiedzy i doświadczenia opisanego w warunku udziału i jest niezbędne dla realnego wykorzystania potencjału udostępnionego przez ten podmiot.
Możliwość powoływania się na zasoby podmiotów trzecich wynika z art. 63 Dyrektywy 2014/24/UE, zgodnie z którym wykonawca może w stosownych sytuacjach oraz w przypadku konkretnego zamówienia, polegać na zdolnościach innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi powiązań. Musi on w takiej sytuacji udowodnić instytucji zamawiającej, iż będzie dysponował niezbędnymi zasobami np. przedstawiając w tym celu stosowne zobowiązanie takich podmiotów. Zgodnie zatem z prawem unijnym możliwość powołania się wykonawcy na zasoby podmiotu trzeciego nie jest nieograniczona, dopuszczalna jest bowiem w „stosownych sytuacjach” i w „przypadku konkretnego zamówienia”.
Poważnym problemem jest jeśli wykonawca powoływał się na udostępnione doświadczenie w zakresie całości warunku udziału w postępowaniu, zaś zobowiązanie dotyczy wykonania jedynie części zamówienia. To może okazać się niewystarczające do skutecznego udostępnienia zasobów, nawet w sytuacji gdy podmiot trzeci spełnia warunek doświadczenia .
Podobnie niedostateczne może okazać się zobowiązanie jedynie formalne, tj. do wykonania bliżej niesprecyzowanej części zamówienia
Takie sytuacje zawsze będą budzić poważne wątpliwości i mogą skutkować koniecznością uruchomienia procedur sanacyjnych.
Stosownie do art. 119 ustawy Pzp, zamawiający ocenia, czy udostępniane wykonawcy przez podmioty udostępniające zasoby zdolności techniczne lub zawodowe lub ich sytuacja finansowa lub ekonomiczna, pozwalają na wykazanie przez wykonawcę spełniania warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 112 ust. 2 pkt 3 i 4, oraz, jeżeli to dotyczy, kryteriów selekcji, a także bada, czy nie zachodzą wobec tego podmiotu podstawy wykluczenia, które zostały przewidziane względem wykonawcy.